Symptomy citlivosti

Symptomy citlivosti

Symptomy citlivosti

Běžné spouštěče pro citlivé zuby

Bodavou zubní bolest může u lidí s citlivými zuby vyvolat celá řada věcí. Zde jsou některé z nejčastějších spouštěčů projevů citlivosti zubů:

  • Jezení chladného jídla nebo pití chladných nápojů
  • Jezení horkých jídel nebo pití horkých nápojů
  • Jezení sladkých nebo kyselých jídel
  • Vdechování chladného vzduchu
  • Čištění zubů
Běžné spouštěče pro citlivé zuby

Jiné důvody pro bolest zubů, včetně zubního kazu

Zde jsou některé další běžné problémy, které mohou způsobovat bolest zubů:

Zubní kaz

Bolest způsobená zubním kazem může být pocitově podobná bolesti způsobené citlivostí zubů. Zubní kaz vzniká tehdy, když cukry v jídle a nápojích reagují s bakteriemi v plaku na našich zubech a vytvářejí kyseliny. Tyto kyseliny mohou postupně změkčit a rozpustit Vaši sklovinu a dentin. Čištění zubů dvakrát denně fluoridovou zubní pastou pomůže posílit Vaše zuby. 

Zubní kaz je problematický v tom, že nemusíte cítit žádnou bolest, dokud není v dosti pokročilém stadiu. V raných stadiích jej lze ošetřit. Takže i když necítíte žádnou bolest, je důležité chodit na pravidelné zubní prohlídky, aby Váš zubní lékař mohl objevit rané známky zubního kazu a poskytnout Vám patřičné ošetření.

Bělení zubů 

Mnozí lidé zažívají citlivost zubů během procedur pro bělení zubů a po určitou dobu také po těchto procedurách. Bělením zubů myslíme odborné procedury prováděné pod dohledem zubního lékaře, který používá bělicí složky.  

Citlivost, která se může objevit během bělicí procedury a po ní, je odlišná od dentinové hypersenzitivity. Má se za to, že bělicí složka ve výrobku prochází sklovinou a dentinem a vstupuje do dřeně ve středu zubu, kde může způsobit zánět a dočasnou citlivost. 

Po zubařském zákroku

Není nijak výjimečné, že po zubařském zákroku jsou Vaše zuby po určitou dobu citlivé. Pokud však tento stav trvá, obraťte se pro radu na svého zubního lékaře.

Mezi další běžné příčiny bolesti zubů patří zubní abscesy a prasklé zuby. Je důležité pravidelně navštěvovat svého zubního lékaře, aby kontroloval stav Vašich zubů a dásní. Pokud cítíte bolest nebo nepříjemný pocit, obraťte se pro radu na svého zubního lékaře, a to zejména pokud bolest nebo nepříjemný pocit přetrvává.

Online test Sensodyne

Online test Sensodyne®

Myslíte, že možná máte některé ze symptomů citlivých zubů? Náš online test je užitečným nástrojem, který Vám pomůže zjistit více. Trvá pouze několik málo minut a můžete ho absolvovat právě teď.

Spustit online test

O CITLIVOSTI