Váš Sensodyne® profil

Souhrn symptomů

Na základě toho, co jste nám sdělili v rámci internetového dotazníku, Vám zde předkládáme přehled ukazující, jak Vaše odpovědi souvisejí s běžnějšími symptomy citlivosti zubů:

 • Nepříjemné vjemy při konzumaci horkých jídel či nápojů
 • Nepříjemné vjemy při konzumaci studených jídel či nápojů
 • Nepříjemné vjemy při konzumaci určitých jídel
 • Nepříjemné vjemy při konzumaci určitých nápojů
 • Nepříjemné vjemy při chladném počasí
 • Nepříjemné vjemy při čištění zubů

Návyky při péči o ústní dutinu

Zde uvádíme, jak by Vaše odpovědi sdělené v internetovém dotazníku mohly souviset s některými z faktorů, které mohou časem přispívat k základním příčinám citlivých zubů:

 • Čištění zubů více než 3krát denně 
 • Čištění zubů ihned po jídle/pití
 • Čištění zubů velmi energickým způsobem
 • Čištění zubů zubním kartáčkem s tvrdými štětinami
 • Skřípání zuby
 • Častá každodenní konzumace kyselých jídel a nápojů

Užitečné informace pro Vás

Většina z nás by mohla činit více pro zlepšení zdraví naší ústní dutiny, tak proč nezačít již dnes? Zde pro Vás máme několik obecných rad ohledně péče o zdraví ústní dutiny:

 • O citlivosti

  Dentinová hypersenzitivita neboli citlivost zubů je běžným zubním problémem. Je to stav, který může časem vzniknout následkem ustupování dásní nebo opotřebení skloviny. Většina osob, které tímto trpí, jsou ve věku 20 až 50 let.

  Citlivost zubů může začít vznikat tehdy, když dojde k obnažení měkčí, vnitřní části zubu, která se nazývá „dentin“. Dentin se nachází pod sklovinou a dásněmi.

  Tisíce mikroskopických kanálků prochází dentinem směrem ke středu zubu. Jakmile je dentin obnažen, vnější podněty (například chladný nápoj) mohou stimulovat nervy uvnitř zubu, což má za následek charakteristickou krátkou, ostrou bolest od citlivosti zubů.

  Pouze zubní lékař může potvrdit, že trpíte dentinovou hypersenzitivitou. Pokud máte jakékoli zubní problémy, vždy se obraťte pro radu na svého zubního lékaře.

  Pokud trpíte dentinovou hypersenzitivitou, můžete pomoci minimalizovat další obnažování dentinu, pečovat o své citlivé zuby a zmírnit bolestivé symptomy tím, že provedete určité jednoduché změny ve Vaší každodenní péči o ústní dutinu a ve Vašich stravovacích návycích.

  Pohovořte se svým zubním lékařem o tom, jaká každodenní péče o ústní dutinu by pro Vás byla nejvhodnější. Zubní lékař Vám může poskytnout rady ohledně nejlepší techniky čištění zubů a jak často a kdy zuby čistit. Pokud Vaší zubní sklovině hrozí opotřebení kyselinami, požádejte svého zubního lékaře o radu ohledně stravy a jak nejlépe konzumovat kyselá jídla a nápoje obsažené v moderní stravě.

  Kromě toho můžete dosáhnout úlevy od bolestivých symptomů citlivosti zubů tím, že přejdete ze své běžné zubní pasty na zubní pastu, která je určena pro každodenní použití a která má speciální složení pro ošetření citlivých zubů, jako je například zubní pasta Sensodyne.

 • Návštěva Vašeho zubního lékaře

  Doporučujeme, abyste svého zubního lékaře navštěvovali každých 6 měsíců kvůli pravidelným zubním prohlídkám.

  Pokud pociťujete jakoukoli bolest zubů nebo nepříjemný vjem od zubů, vyhledejte pomoc zubního lékaře co nejdříve.

 • Rady pro čištění zubů

  Pokud si čistíte zuby příliš vehementně nebo příliš často, může to přispívat k ustupování dásní a k opotřebení Vaší skloviny. Časem může ustoupení dásní a ztráta skloviny vést k obnažení dentinu a citlivosti zubů.

  Mohlo by pro Vás být lepší, abyste si nečistili zuby ihned po jídle nebo pití. Zvažte používání měkčího zubního kartáčku. Doporučujeme Vám, abyste se obrátili na svého zubního lékaře pro radu ohledně toho, jaká technika čištění zubů by pro Vás byla nejlepší.

 • Rada o skřípání zuby

  Pokud víte, že skřípete zuby, nebo pokud pociťujete nepříjemný vjem od zubů, když se ráno vzbudíte, doporučujeme, abyste se na to svého zubního lékaře zeptali co nejdříve.

 • Bělicí procedura a citlivost

  Peroxid vodíku ve formě karbamidu peroxidu je složka pro bělení zubů, o níž je známo, že způsobuje citlivost. Pohovořte si se svým zubním lékařem o citlivosti, pokud uvažujete o tom, že podstoupíte proceduru pro bělení zubů.

 • Vyvarování se eroze skloviny

  Kyselá jídla a kyselé nápoje mohou časem způsobit opotřebení Vaší zubní skloviny. Mezi tato jídla a nápoje patří ovoce a ovocné šťávy, sycené nápoje, černá káva nebo černý čaj, víno a cokoli se štiplavou chutí, například kečup nebo salátový dresink.

  Abyste pomohli chránit své zuby před erozí kyselinami, pohovořte se svým zubním lékařem o tom, jak nejlépe konzumovat kyselá jídla a kyselé nápoje, a zkuste zubní pastu Sensodyne Pronamel.

Poznámka – u dětí mladších 12 let se citlivost zubů obvykle nevyskytuje. Pokud máte obavy o zuby svého dítěte, obraťte se prosím pro radu na zubního lékaře.