Příčiny citlivosti

Příčiny citlivosti

Příčiny citlivosti

Co je to opotřebení skloviny?

Sklovina je tvrdá nejsvrchnější vrstva zubu. Přestože je tvrdší než jakákoli jiná látka v těle, časem se může postupně opotřebovat a může dojít k obnažení dentinu, který se nachází pod sklovinou, což může vést k citlivosti zubů.

Opotřebení skloviny může být způsobeno:

Co je to opotřebení skloviny?

Skřípáním zubů

Skřípete zuby, buď v noci, nebo během dne? Pokud ano, je možné, že odíráte sklovinu, což může časem vést k obnažení dentinu, který se nachází pod ní.

Čištěním zubů

Pokud si čistíte zuby příliš často nebo příliš vehementně, může nakonec dojít ke ztrátě Vaší zubní skloviny nebo Vás může postihnout problém s ustoupením dásní.

Abyste tomuto zabránili, požádejte svého zubního lékaře nebo hygienistku o radu ohledně nejlepší techniky pro čištění zubů a hygienické péče o ústní dutinu pro Vás osobně a snažte se používat zubní kartáček s měkkými štětinami, jako je například zubní kartáček Sensodyne® Expert.

Erozí kyselinami 

Časem mohou kyselá jídla a kyselé nápoje způsobit opotřebení Vaší zubní skloviny – říká se tomu eroze kyselinami. Mezi kyselá jídla a kyselé nápoje patří ovoce a ovocné šťávy, sycené nápoje, černá káva nebo černý čaj, víno a cokoli s ostrou chutí, například kečup nebo salátový dresink. Již pouhé čtyři kyselé „výzvy“ v průběhu jednoho dne mohou ohrozit Vaši sklovinu erozí kyselinami, což znamená opotřebení zubů v důsledku působení kyselin. Pokud máte pocit, že by Vaší zubní sklovině mohlo hrozit opotřebení kyselinami, pohovořte si se svým zubním lékařem:

  • Požádejte o radu ohledně nejlepší techniky čištění zubů a hygienické péče o ústní dutinu pro Vás osobně
  • Požádejte o radu ohledně stravy a jak co nejlépe chránit své zuby před účinky kyselin z jídla, např. při čištění zubů dvakrát denně fluoridovou zubní pastou, jako je například Sensodyne Pronamel
 

O CITLIVOSTI