Příčiny citlivosti

Příčiny citlivosti

Příčiny citlivosti

Co způsobuje citlivé zuby?

Dentinová hypersenzitivita neboli citlivost zubů je běžným zubním problémem. Je to zdravotní problém, který může časem nastat v důsledku ustoupení dásní nebo opotřebení skloviny. Většina osob, které trpí tímto problémem, je ve věku 20 až 50 let. Citlivost zubů začíná vznikat tehdy, když dojde k obnažení měkčí, vnitřní části zubu, která se nazývá „dentin“. Dentin se nachází pod sklovinou a dásněmi.  

Dentinem prochází směrem ke středu zubu tisíce mikroskopických kanálků. Jakmile se dentin obnaží, vnější podněty (například chladný nápoj) mohou stimulovat nervy uvnitř zubu, což má za následek charakteristickou krátkou, ostrou bolest způsobenou zvýšenou citlivostí zubů (dentinovou hypersenzitivitou).

 

Co způsobuje citlivé zuby?

Pouze zubní lékař může potvrdit, že trpíte dentinovou hypersenzitivitou. Pokud máte jakékoli problémy se zuby, vždy se obraťte pro radu na svého zubního lékaře. Pokud trpíte dentinovou hypersenzitivitou, můžete pomoci minimalizovat další obnažování dentinu, pečovat o své citlivé zuby a zmírnit bolestivé symptomy tím, že provedete určité jednoduché změny ve Vaší každodenní péči o ústní dutinu a ve Vašich stravovacích návycích.

V této kapitole se podíváme na některé z hlavních příčin citlivosti:

  • Opotřebení skloviny například v důsledku skřípání zubů nebo příliš častého čištění zubů
  • Ustupování dásní například v důsledku onemocnění dásní nebo agresivního čištění zubů

Citlivost, kterou lze zažít při odborných procedurách pro zesvětlování zubů (bělení) a po nich, je odlišná od dentinové hypersenzitivity. Viz „ Způsobují procedury pro bělení zubů zvýšenou citlivost? “, kde naleznete více informací.

O CITLIVOSTI