Eroze skloviny

*Světlo bylo upraveno tak, aby byl klinický stav co nejzřetelnější

Pět otázek, které bychom měli svému zubnímu lékaři položit v souvislosti s erozí skloviny

1. Co je eroze skloviny?

Eroze skloviny kyselinami je měknutí a postupná ztráta svrchní vrstvy skloviny následkem působení přírodních kyselin. Pokud se problém zanedbá, může mít i velmi vážné následky.

2. Co ji způsobuje?

Pravděpodobně konzumace kyselin obsažených v běžných potravinách a nápojích, jako jsou džusy, některé slazené limonády, víno a ovoce. Kontaktem s kyselinami dochází k měknutí skloviny, která se pak stává náchylnější k mechanickému poškození během čištění zubů.

3. Proč se o problému dozvídám až teď?

Naše stravovací návyky se totiž výrazně změnily a posunuly směrem ke konzumaci velkého množství přírodních kyselin až v poslední době. Dalším důvodem je, že erozi skloviny bohužel není v počátečním stádiu snadné zjistit. S jistotou je schopen erozi diagnostikovat pouze zubní lékař.

4. Jak mohu problém řešit?

Obraťte se s prosbou o radu na svého zubního lékaře. Pravděpodobně Vám řekne, že není důvod si jakákoli jídla nebo nápoje odepírat. Mnohem účinnější bude se důkladně zamyslet nad způsobem jejich konzumace. Nepřevalujte ovoce dlouho v ústech, kyselé nápoje pijte brčkem a čistěte si zuby nejdříve hodinu po konzumaci kyselých potravin nebo nápojů.

5. Může tak běžná věc jako zubní pasta pomoci?

Ano. Je nesmírně důležité začít sklovinu chránit co nejdříve, protože její ztráta je nevratná. Sensodyne Pronamel je zubní pasta vytvořená speciálně za účelem navracení původní tvrdosti narušené sklovině. Má nízký index abrazivity a vysoký obsah fluóru, neobsahuje kyseliny a pomáhá chránit proti erozi skloviny kyselinami z jídla a nápojů.