Péče o zuby - časté dotazy

Jak si vybrat správný zubní kartáček?

Pravidelné čištění zubů po dobu dvou minut 2x denně je důležitou součástí ústní hygieny. Při výběru zubního kartáčku dávejte přednost kartáčkům s menší hlavou a dobrou rukojetí.

Jak často zubní kartáček měnit?

Zubní lékaři doporučují výměnu kartáčku každé tři měsíce.

Jakým způsobem si zuby čistit?

Buďte jemní – silné čištění a tvrdé zubní kartáčky mohou poškozovat zubní sklovinu. Buďte pečliví – každodenní pravidelnou péčí zajistěte čistotu všech částí Vaší ústní dutiny. Začínejte čištěním vnějších povrchů spodních zubů, postupujte od zadních zubů k předním, pak přejděte na vnitřní povrchy. Až nakonec čistěte vodorovné kousací povrchy zubů. Buďte velmi opatrní při čištění vnitřních plošek zubů.

Jak být zodpovědný při péči o chrup?

Pravidelné zubní kontroly u Vašeho zubního lékaře pomohou odhalit problémy ještě dříve, než se stačí rozvinout. Zubní lékař Vám rovněž poskytne nejlepší odbornou radu týkající se Vašich individuálních potřeb.

Jak často si čistit zuby?

Správné a pečlivé čištění zubů nejméně 2x denně by se mělo stát součástí Vaší každodenní péče o hygienu. Následné čištění dentální nití Sensodyne a ústní vodou Sensodyne mohou být účinné zejména v boji proti onemocnění dásní a zabránit tak příčinám vzniku problémů s zvýšenou citlivostí zubů.

Lze podpořit péči o zuby vyváženou stravou?

Samozřejmě! Vyhýbejte se sladkým a kyselým potravinám (ovocné džusy a ovoce) mezi jídly a hlavně před spaním. Tyto potraviny a nápoje s vysokým obsahem kyselin mohou narušit povrch Vašich zubů a obnažit tak struktury zuboviny způsobující citlivost zubů.

Jak si mohu ulevit při nastalých obtížích?

Produkty Sensodyne mají zvláštní složení a poskytují úlevu od problémů s citlivými zuby. Pravidelné čištění chrupu vhodnou zubní pastou Vám pomůže užívat si života bez obav z opětovných problémů s citlivými zuby.

Jaké jsou příčiny vzniku citlivých zubů?

Příčinami nadměrné citlivosti zubů je ústup dásní nebo poškození ochranné vrstvy zubní skloviny.

Co jsou „oslabená / citlivá místa“?

Pod svrchní ochrannou vrstvou skloviny se nachází dentin (zubovina), porézní materiál složený z miliónu malých dentinových kanálků zajišťujících spojení zubu s centrem, kterým prochází nerv. Dentin je chráněn sklovinou nebo dásní a ve zdravých ústech by nikdy neměl být odhalen a vystaven působení běžných vlivů. Obnažení dentinu je u většiny pacientů důsledkem ustupujících dásní, opotřebením / poškozením skloviny nebo kombinací obou příčin. Obnažený dentin je citlivým a oslabeným místem zubu.

Jakmile dojde k obnažení dentinu, způsobují změny teplot v ústech při konzumaci teplých a studených pokrmů a nápojů rozpínání a smršťování tekutiny obsažené v dentinových kanálcích. Tento proces může následně podráždit nervová zakončení a vyvolat bolest citlivých zubů, která se může v intenzitě pohybovat od slabého píchnutí až k silné, vystřelující bolesti.

Co je citlivost zubů?

Citlivost se začne projevovat ve chvíli, kdy dojde k obnažení dentinu, běžně chráněného sklovinou. Pokud přijde dentin do kontaktu s teplým, studeným, sladkým nebo kyselým nebo se ho při čištění zubů dotkne kartáček, může dojít k podráždění nervového zakončení, které se projeví jako krátká, ostrá bolest.

Jak se můžeme chránit před naleptáváním zubní skloviny kyselinami?

Pro ochranu zubů proti účinkům kyselin v potravinách a nápojích existuje několik opatření:

 • Vyvarujte se čištění zubů okamžitě po konzumaci potravin a nápojů bohatých na vysoký obsah kyselin, protože v tu dobu je sklovina nejměkčí. Nejlepší je čistit si zuby před jídlem nebo počkat po jídle co nejdéle.
 • Pijte nápoje bohaté na obsah kyselin rychle – neproplachujte si jimi ústa ani je v puse dlouho nezadržujte. Zvažte používání brčka, které nasměrujete do zadní části úst.
 • Čistěte si zuby jemně ale pečlivě, používejte měkký zubní kartáček.
 • Navštěvujte pravidelně svého zubního lékaře a jakékoliv pochybnosti s ním neprodleně konzultujte.
 • Čistěte si zuby dvakrát denně každý den pastou Sensodyne Pronamel. Pomůže Vám zpevnit zubní sklovinu.

Jak zubní pasta Sensodyne funguje?

Zubní pasty Sensodyne účinkují dvěma způsoby:

 • Jeden způsob účinku je chemické ovlivnění nervových zakončení chemickou látkou tak, že ovlivní přenos bolestivého vzruchu přímo na nervovém zakončení zubu.
 • Druhý způsob účinku je vytvoření povrchové vrstvy pomoci reakce chemické sloučeniny na obnaženém dentinu zubu a tím mechanicky ovlivní přenos bolestivého vzruchu z povrchu zubu na nervové zakončení uvnitř zubu. Technologie Novamin, která je obsažená v zubní pastě Sensodyne Repair & Protect je nejmodernější technologií. Vytvoří odolnou ochrannou vrstvu na povrchu dentinu a v uvnitř dentinových kanálků, kudy proniká bolest k nervovým zakončením zubu, a tím zabrání přenosu bolestivého vzruchu.

Jak pomáhá Sensodyne Pronamel chránit zuby před naleptáváním kyselinami?

 • Pomáhá zpevnit zubní sklovinu, zvyšuje její odolnost proti jejímu dalšímu naleptávání.
 • Nízká abrazivita zamezuje dalšímu ztenčení skloviny během čištění zubů.
 • Má neutrální pH, a tím je šetrná k zubní sklovině.
 • Je speciálně vyvinuta pro osoby s citlivými zuby (což může být příznakem poškozené zubní skloviny vlivem působení kyselin).

Sensodyne zubní nit – pro lepší čištění mezizubních prostor

Ústní voda Sensodyne - ochrana před citlivostí zubů